Pražský hrad

Velká jižní věž katedrály sv. Víta

Tato bezmála sto metrů vysoká věž nabízí jedinečný výhled na Prahu. Během výstupu po více než 280 schodech se naskytne i pohled na zvony Svatovítské katedrály.

hrad-jizni-vez

Se stavbou věže začal již Petr Parléř na konci 14. století. K jejímu dokončení v gotickém slohu ovšem nedošlo. V 16. století přibyl renesanční ochoz s kupolí. Ta byla následně v 18. století nahrazena současnou.

Největší zvon v České republice umístěný ve věži katedrály, vážící odhadem asi 15 tun, se jmenuje Zikmund a pochází z roku 1549. Cín zvonoviny pochází ze Slavkova a měď ze středního Slovenska. Zvon vyniká nádhernou reliéfní výzdobou – některé prvky jeho výzdoby byly na českém území použity poprvé (otisky mincí a medailí). K rozhoupání zvonu je třeba 6 zvoníků – 4 rozhoupávají zvon, 2 obsluhují srdce.

Dne 15. června 2002 při vyzvánění k svátku sv. Víta puklo srdce zvonu, což dle pověsti znamená blížící se pohromu. V srpnu toho roku naši zemi postihly katastrofální stoleté povodně.

Víte, že si při výstupu ověříte svoji fyzickou kondici a budete odměněni… nádherným výhledem?
Věříme, že odpustíte našim předkům, že nemysleli na méně zdatné turisty, a s chutí se vydáte zdolat 287 schodů a budete se kochat pohledem na jedno z nejkrásnějších měst světa.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít